^Back To Top
  
  
  
Get Adobe Flash player

Pamięć o zmarłych

szkoła pamieta.png

Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej w Wólce Grodziskiej pamiętają o zmarłych”

Uczniowie Społecznej Szkoły podstawowej w Wólce Grodziskiej 30 października 2019r. odwiedzili cmentarz parafialny żeby pod krzyżem pomodlić się i uczcić pamięć zmarłych, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej, Powstania Warszawskiego i zmarłych nauczycieli i wychowawców Szkoły Podstawowej w Wólce Grodziskiej. Zapalili znicz i odwiedzili grób Śp. Andrzeja Pawul Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Wólka Grodziska. W naszej pamięci pozostanie jako osoba zasłużona i ceniona w naszej społeczności szkolnej i lokalnej.

W poniedziałek 4 października nauczyciele z uczniami z klasy VII pojechali jak co roku zapalić znicz w miejscu pamięci w Opaleniskach zwanym „DZIURÓWKA”.

W gajówce Józefa Dziury w okresie okupacji zbierali się żołnierze Armii Krajowej Placówki nr 5. Po wejściu Rosjan drukowano pismo „Czyn”. Drukarnia została   zlikwidowana 31 października 1944 roku przez NKWD, wiele osób zesłano na Syberię. Wieś Opaleniska została spacyfikowana, nastąpiły aresztowania, a kilka osób UB aresztowało dopiero w latach 50-tych, zapadły wyroki śmierci zamienione na dożywocie. W dniu 30 sierpnia 1992 roku w tym miejscu zostaw wzniesiony Krzyż, tablica informacyjna i kamień granitowy z napisem 1939-1945 AK.

W ten sposób uczniowie z nauczycielami uczcili pamięć lokalnych bohaterów i osób związanych z historia naszej miejscowości oraz wszystkich naszych bliskich zmarłych spoczywających na cmentarzu parafialnym.

szkoa pamita 3 20191111 1908401224szkoa pamita 9 20191111 1992872286

Więcej zdjęć TUTAJ

Społeczna Szkoła Podstawowa w Wólce Grodziskiej