^Back To Top
  
  
  
Get Adobe Flash player

Bal świętych

Wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że 1 listopada to święto zmarłych. Tymczasem jest to dzień bardzo uroczysty i radosny, ponieważ tego dnia Kościół wspomina wszystkich świętych także tych, których imion nie znamy. W sposób szczególny przekonaliśmy się o tym 28 października, biorąc udział w Balu Wszystkich Świętych. Zwyczaj tzw. Balu Świętych narodził się w niektórych wspólnotach zakonnych i po dziś dzień tam jest praktykowany. W uroczystość Wszystkich Świętych każdy z zakonników losuje świętego patrona (na początku pozostawia się to w tajemnicy), do którego zwraca się o wstawiennictwo z przekonaniem, że skoro doszedł już do nieba, więc może pomóc także innym. Pod koniec dnia ma miejsce Bal Świętych - zakonnik przebiera się za tego świętego, a inni próbują odgadnąć, co to za osoba.
Nawiązując do tej tradycji Oddział Przedszkolny naszej szkoły miał za zadanie przebrać się za świętą postać. Można było zatem zobaczyć m. in. Maryję, św. Jana Pawła II, św. Stasia Kostkę, św. Siostrę Faustynę, św. Królową Jadwigę, św. Franciszka, św. Jakuba, czy św. Franciszka Ksawerego.
Nie zabrakło też tego, co lubimy najbardziej – słodyczy. Święci chodzili po szkole i rozdawali cukierki. Każdy mógł też sobie wylosować myśl świętego.

bal witych 7 20191111 2067322893

Więcej zdjęć TUTAJ

Społeczna Szkoła Podstawowa w Wólce Grodziskiej